Záber z otvorenia Febiofestu 2025. Foto: Febiofest

Febiofest 2025 – vzrušujúce filmové zrkadlo minulosti i súčasnosti

Jaroslav Hochel

Písmo: A- | A+

Tohtoročný, už 32. Medzinárodný filmový festival Febiofest sa konal od 19. do 25. marca v bratislavskom kine Lumière a rovnako ako v ostatných rokoch bol prepojený s edukačným podujatím Visegrad Film Forum, ktoré „sídli“ na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU. Program Febiofestu vychádzal zo schémy, ktorá sa osvedčila v minulosti, ale priniesol i viacero noviniek.

Spojenie oboch podujatí „vyvrcholilo“ hneď na úvod spoločným slávnostným otvorením, keď bol uvedený rumunsko-srbský film Nový rok, ktorý nikdy neprišiel v réžii Bogdana Muresana za účasti jeho producentky Ady Solomon. Dej tohto mimoriadneho filmu sa odohráva v priebehu dvoch dní v decembri 1989 – od streľby do demonštrujúcich občanov v Temešvári po vypuknutie revolúcie na bukureštskom námestí na druhý deň, ktorá znamenala koniec totalitného režimu obludného diktátora Nicolae Ceauşesca. Producentka v diskusii po premietaní priblížila proces vzniku tohto filmu, ktorý vznikal dlhých šesť rokov. Na začiatku bol krátky film o chlapcovi, ktorý sa v liste Ježiškovi zmieni o tom, že jeho otec si želá Ceauşescovu smrť, a vhodí list do verejnej poštovej schránky, čo jeho otec považuje za takmer smrteľné nebezpečenstvo. Po úspechu tohto filmu sa tvorcovia rozhodli nakrútiť ďalšie poviedky a spojiť ich do tzv. omnibusu, čo sa napokon zmenilo na celovečerný formát, v ktorom sa tri-štyri príbehy mozaikovito prepletajú a majú niektoré spoločné body. Film je nesmierne verný v zobrazení dusivej atmosféry doby (ale aj v použitých prostrediach, kulisách a kostýmoch) a majstrovsky je nakrútená davová scéna vypuknutia revolúcie (za hudobného sprievodu Ravelovho Bolera). Ak môžem byť trochu osobný, rumunské udalosti si pamätám – odohrávali sa v čase, keď sme v Československu už mali po Novembri ʼ89 čerstvo vybojovanú slobodu – a vrátiť sa k nim po tri a pol desaťročí v profesionálne dokonalej a emocionálne silnej podobe je vskutku zážitok; sám pre seba som si Nový rok… nazval filmom desaťročia.

Tri súťaže V strede Európy

Najväčšou novinkou tohtoročného Febiofestu bolo rozšírenie počtu súťažných sekcií, keď k už zabehanej súťaži krátkych filmov (tradične 20 titulov) pribudli súťaže dlhometrážnych hraných snímok a dokumentov. Obe nové sekcie (niekde sa označujú ako jedna spoločná) sa skladali iba zo šiestich titulov, čo sa môže javiť ako nízke číslo – všetky súťaže však prebiehali pod hlavičkou V strede Európy, čo znamená zameranie sa na krajiny Vyšehradskej štvorky, Rakúsko a Ukrajinu, takže počet šesť titulov dáva zmysel. V súťaži krátkych filmov zostala hlavná cena doma – zvíťazila snímka slovenskej režisérky Rebeky Bizubovej Spoveď, veľmi osobný film na tému sexuálneho obťažovania v cirkvi. Špeciálne uznanie udelila porota rakúskej snímke Yarê, v ktorej režisér Sallar Othman cez príbeh malej školáčky vypovedá o súčasnej politickej i environmentálnej situácii v Sýrii.

Spomedzi poltucta dlhometrážnych hraných filmov zvíťazilo maďarské Ponaučenie režiséra Bálinta Szimlera, odohrávajúce sa v konzervatívnom prostredí základnej školy, kde akoby sa spájal duch starých, komunistických čias s negatívnymi momentmi súvisiacimi s politickou situáciou v súčasnom Maďarsku. Na nepochopenie okolia tu naráža nielen mladá, zapálená učiteľka Juci, ale aj malý Palkó, ktorý predtým chodil do školy v Nemecku a nechápe obmedzenia, ktoré mu „ponúka“ maďarská škola. Film nemá ústredný príbeh, stavia na celkovej atmosfére a je poskladaný z množstva epizód, často hraničiacich s absurditou.

Nie je bez zaujímavosti, že po filmoch Vysvetlenie na všetko, ktorý je u nás v bežnej distribúcii, a Bez vzduchu, uvedenom vlani na AFF aj FFI, je to pre nás už tretí titul, ktorý sa (v prvom pláne) zaoberá situáciou v maďarskom školstve. Asi majú tí Maďari so školstvom nejaký problém… Špeciálne uznanie získal český film slovenského režiséra Martina Pavla Repku Od marca do mája, ktorý medzičasom vstúpil do širokej distribúcie (predstaviteľka hlavnej postavy Zuzana Fialová bola tvárou tohtoročného Febiofestu). Pozoruhodný bol aj poľský film Ľudia režisérskej dvojice Maciej Ślesicki a Filip Hillesland: v krutom, nemilosrdnom obraze ruskej agresie na Ukrajine sa takisto (podobne ako v Novom roku…) prepletajú osobné príbehy, v tomto prípade výlučne ženských postáv. Zo zrejmých dôvodov sa celý natáčal v Poľsku a aj postavy Rusov vytvorili ukrajinskí herci. Slovensko malo formálne zastúpenie v tejto súťaži iba v podobe koprodukčného podielu na filme Szabolcsa Hajdua Jednopercentný Indián.

Víťazom súťaže dokumentárnych filmov sa stal strihový dokument Fragmenty ľadu, ktorý vznikol v koprodukcii Ukrajiny a Nórska. Režisérka Marija Stojanova v ňom využila amatérske zábery, ktorí nakrúcal jej otec videokamerou od druhej polovice osemdesiatych rokov minulého storočia, zhruba od času, keď sa mu narodila dcéra. Bol členom sovietskeho/ukrajinského súboru baletu na ľade, nakrúcal najmä v rodinnom prostredí a na zahraničných zájazdoch, no nie na zájazdoch po Sovietskom zväze, kde sa nedialo nič zaujímavé. Stojanovovej film, zložený výhradne z archívnych záberov a opatrený autorkiným komentárom, je nielen rodinnou históriou, ale predovšetkým odrazom/obrazom života v komunistickom Sovietskom zväze a neskôr na postsovietskej Ukrajine, keď rodina bojuje paradoxne s väčšími problémami než predtým. Účasť Slovenska v tejto súťaži predstavovali opäť koprodukčné podiely na snímkach Svet medzi nami (r. Marie Dvořáková) a Tá druhá (r. Marie_Magdalena Kochová).





Foto: Febiofest

Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Záber z filmu Alenka a zázrak z cudzej krajiny. Foto: ASFK

recenzia Alenka a zázrak z cudzej krajiny

Dokumentárny film režiséra Daniela Dluhého Alenka a zázrak z cudzej krajiny je viacnásobným road movie – vonkajším aj vnútorným, smerujúcim do cieľa, ale potom zas rýchlo naspäť do oveľa bezpečnejšieho bodu štartu. Mladá žena Alena Horváthová pochádza zo Spiša. Po mnohých osudových peripetiách dnes žije v Nemecku, pracuje, má vlastné bývanie, milujúcich ľudí po boku. A vydáva sa na výlet na Slovensko, ozajstný poznávací zájazd – do detského domova, kde vyrastala; do azylového domu, kde našla útočisko; do chudobnej rómskej osady, kde žije jej biologická rodina. Okrem filmového štábu ju na ceste sprevádza aj tútor Michael Jagdmann, ktorý spolu s manželkou Marion zohral v Alenkinom živote zásadnú úlohu, taký deus et machina. Scenáristi Daniel Dluhý a Lukáš Marhefka vkročili svojím filmom do hneď niekoľkých trinástych komnát – dôvody a spôsoby štátom riadeného odoberania detí z pôvodných rodín, verejné vzdelávanie vo vylúčených komunitách, inštitucionálna starostlivosť o opustené deti, záchytná pomoc pre problematickú mládež, sanácia rodinného prostredia či vlastne jej donebavolajúca absencia, etnická inakosť, problém chudoby, žiaľ, už generačnej, no a napokon napríklad otázky vzťahovej väzby ne/nadobudnutej v útlom detstve, ktoré, možno viac než si vieme predstaviť, hýbu naším svetom. Na šesťdesiatminútovú snímku je to veľké sústo, preto nečudo, že sa autori pri viacerých vstupoch do tých trinástych komnát dopustili aj omylov, či skôr...
Záber z filmu Za oponou veľhôr. Foto: Dayhey

recenzia Za oponou veľhôr

„To znie ako báseň: Za oponou veľhôr,“ ozve sa ktosi z prítmia kinosály. Už samotný názov napovedá, že film sa nebude držať iba horských kontúr či efektných horolezeckých kulís. Nahliadne hlbšie – až za horizont známeho. Hlavnou hrdinkou je československá horolezkyňa so slovenskými koreňmi Dina Štěrbová. Metafyzickým priečelím dokumentu sú kompozičné princípy, ktoré vyrastajú z prieniku hudby a matematiky – harmónia tónov a čísel ako kľúč k pochopeniu vyšších súvislostí: „Dotyk absolútna alebo je to zjavenie krásy – pre mňa to bola hudba a matematika. Celý život som sa živila matematikou, ale len málokoho sa mi podarilo presvedčiť, že je nielen užitočná, ale aj krásna, že má podobnú stavbu ako gotická katedrála; pri troche fantázie si môžeme predstaviť, že tunajšie stĺpy predstavujú základné kamene, alebo axiómy, klenba je celková matematická teória, ktorá z toho plynie, a spolu to tvorí úžasný, vznosný celok. A keď človek naozaj vnútorne pochopí akýkoľvek výsledok v matematike, je to akoby sa dotkol absolútna – je to podobné, ako keď vylezie na vysokú horu,“ opisuje Dina Štěrbová. Celý dokument je majstrovsky pretkaný percepciami a úvahami o živote a bytí. Nestráca pritom zo zreteľa ľudský rozmer. Tieto špecifické rozprávačské prostriedky, ktoré možno interpretovať prostredníctvom komplementárnych funkcií rozprávača, ako ich definuje Gérard Genette, prekračujú konkrétny...
Atmosféra na festivale Jeden svet 2024. Foto: Jeden Svet/Šimon Lupták

Festivaly bez podpory fondu. Ako to ovplyvní ich podobu?

V apríli 2025 zásahom Rady Audiovizuálneho fondu nezískalo šesť slovenských filmových festivalov finančnú podporu na ďalšie obdobie, hoci odborná komisia ich jednoznačne odporučila podporiť. Ako to ovplyvní festivaly Jeden svet, Filmový festival inakosti, Cinedu, Be2Can, Scandi a June Film Fest? Do festivalového diania sa podobnými krokmi vnáša nestabilita a neistota, ktorá môže na fungovanie organizačných tímov pôsobiť negatívne. Narážajú na finančné a časové limity, ktoré spôsobujú sklzy v reťazci celkovej organizácie. Zároveň takto vzniká zlá vizitka smerom k domácim, ale najmä zahraničným partnerom. Oslovili sme festivalové tímy, aby nám priblížili, ako sa so situáciou vyrovnávajú a čo čaká ich podujatia v ďalšom období. Jeden svet Festival Jeden svet zameraný na ľudské práva má domácu i medzinárodnú prestíž, radí sa medzi podujatia so silnou tradíciou a navyše napĺňa európsky akt o prístupnosti filmových diel prípravou audiokomentárov pre nevidiacich či špeciálnych titulkov pre nepočujúcich. Po 25 rokoch fungovania je činnosť najstaršieho festivalu dokumentárneho filmu na Slovensku reálne ohrozená. Organizátori spustili zbierkovú kampaň na platforme Donio, kde ho môžu ľudia priamo podporiť. (Zachráňme festival Jeden svet | Donio) Každý príspevok je hlasom za kultúru bez cenzúry, apelujú v statuse na sociálnych sieťach. „Bez ohľadu na to, akú sumu sa nám podarí vyzbierať, ľudia nás zahrnuli veľkou podporou, nielen finančnou, ale...
Zobraziť všetky články