Obľúbené slovenské filmy Ota Hudeca

Oto Hudec / multimediálny umelec

Písmo: A- | A+

Aj keď Obchod na korze nemožno právoplatne označiť za slovenský film, pre jeho aktuálnosť som sa rozhodol porušiť „pravidlo“ tejto rubriky. A tiež preto, že jeho čaro, grotesknosť, ťažoba, aj občasná láskavosť by nebola možná bez skvelého herectva Jozefa Kronera, malomestských reálií Sabinova a najmä bez pôvodnej literárnej predlohy Ladislava Grosmana.

Kvalitu filmu umocnilo spojenie práce českých režisérov a tvorivého tímu, slovenských hercov a lokality a tiež citlivého prejavu poľskej herečky Idy Kaminskej –  dôkaz, toho, že kvalitná tvorba často nebýva striktne „národná“ –  keď tvorcovia spolupracujú naprieč hranicami štátov a národov, vznikajú silné diela. Hlavný hrdina Tóno Brtko (arizátor), vo svojej podstate nie je ani zlý človek. Vhodený do zlej doby, občas povolí uzdu vlastnej sebeckosti a občas sa v ňom ozve svedomie.

Najsmutnejšie ale je, ako politické zmeny Slovenského štátu plíživo deformujú jeho život a charakter a spolu s ním celej spoločnosti (tichej väčšiny). V situáciách, keď sa lámu dejiny, zdá sa, že doba tvorí svojich hrdinov, ktorí sú ochotní sa vzoprieť aj za cenu osobného strádania, svojich zloduchov, ale aj mnoho takých, ktorí sa zo strachu, či z túžby po lepšom živote, zo všetkých „správnych“ dôvodov pomaly prispôsobujú. V Obchode na korze sa balansovanie Tóna Brtka na hrane ostrej doby končí tragicky. Výnimočnosť tohto oscarového filmu je podľa mňa práve v jeho civilnosti a nedokonalosti  hlavnej postavy. V ťaživej atmosfére diktatúry Slovenského štátu životy obyvateľstva čoraz viac ovplyvňuje nenápadný strach. Kým na námestí rastie drevená veža glorifikujúca jeden malý (slovenský) národ, režim si postupne označuje a neskôr zaberá všetko to, čo stojí mimo jeho predstavy o normalite. A uvoľnené majetky a pozície získavajú často smiešni, ale zároveň nebezpeční oportunisti. Ešte donedávna sa mi mohlo zdať, že film je potrebnou exkurziou do nespracovanej minulosti nášho (Slovenského) štátu, dnes akosi už naberá kontúry podobenstva smutne aktuálneho. A to nielen preto, že počas normalizácie skončil na dlhý čas v trezore.

Autor:
Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Libuše Jarcovjáková vo filme Ešte nie som, kým chcem byť. FOTO: Film Expanded

Roky odhaľuje intimitu cez fotografie. Tie však nehovoria len o nej

Často ju nazývajú mamou snapchatu či vizuálnou storytellerkou. Zblízka fotí celý svoj život plný zvratov a robí to už od 60. rokov minulého storočia. Na prvé počutie by sa zdalo, že jej fotografie sú iba o nej – v zmysle možností sebaprezentácie, aké dnes ponúkajú nové technológie a sociálne siete.  Dielo Libuše Jarcovjákovej však rozmer individuálneho osudu od prvej chvíle prekračuje a funguje ako sugestívny obraz doby, charakterizujúci totalitné Československo. Aj preto bol najvyšší čas, aby si výnimočnú fotografku všimol film.  Dokument Ešte nie som, kým chcem byť zachytáva jej intímny portrét. Na festivaloch už zožína úspechy a prichádza aj do našich kín. Dala jej všetko, čo má Libušu Jarcovjákovú, ocenenú titulom Osobnosť českej fotografie, katapultovala pred svetové publikum samostatná výstava vo francúzskom Arles v roku 2019.  Jej projekt Evokativ, v ktorom predstavila svoju tvorbu na fotografiách aj knižne, sa vtedy stal hlavným podujatím prestížneho fotografického festivalu Les Rencontres. Denník The Guardian ho označil za najzásadnejšiu fotografickú výstavu roka.  Po výstave sa roztrhlo vrece s filmármi, ktorí chceli s Libušou Jarcovjákovou natočiť dokument. Nechávalo ju to úplne chladnou, až kým za ňou neprišla režisérka Klára Tasovská. V nej spoznala dokumentaristku, ktorej bola ochotná dať do rúk všetko, čo má.  Klára Tasovská (1980) sa ako režisérka podieľala na snímkach ako Pevnost...
Zobraziť všetky články