
Krvavá pani Viktora Kubala má novú hudbu
Pre klenot československej animovanej tvorby zložila novú hudbu losangelská umelkyňa claire rousay.
Pre klenot československej animovanej tvorby zložila novú hudbu losangelská umelkyňa claire rousay.
V rubrike Z filmového archívu do digitálneho kina vám postupne predstavujeme kinematografické diela z Národného filmového archívu SFÚ, ktoré prešli procesom digitalizácie, sú dostupné vo formáte DCP (Digital Cinema Package), a teda ich možno premietať aj v digitálnych kinách. Ani nie desaťminútový film Panpulóni vytvoril v roku 1975 výtvarník a animátor Ivan Popovič. V úvodných titulkoch je tento film označený ako „rozprávka na […]
Do slovenských kín vstúpil bábkový film Keď život chutí českej režisérky Kristiny Dufkovej. Z troch koprodukčných krajín mal premiéru najskôr vo Francúzsku, potom v Česku a nakoniec na Slovensku. Na najprestížnejšom medzinárodnom festivale animovaných filmov v Annecy získal cenu poroty v sekcii Contrechamp. Čo o ňom ocenenie práve v tejto kategórii hovorí?
Silná búrka zničila domov mnohým vtáčím obyvateľom. Tí, ktorí stihli uniknúť, prilietajú na skalu mníšikov. Tu stretávajú Unu, jej rodinu a kamarátov. Medzi zachránenými sú aj Izabela a bažant Fénix. Izabela ťažko znáša nechcené vytrhnutie z domova a sama nachádza vlastné cesty, ako sa popasovať s novou zodpovednosťou.
J. R. R. Tolkien nezanechal po sebe príliš rozsiahlu tvorbu, no univerzum, ktoré stvoril, stále láka na ďalšie preskúmanie. V jeho spisoch ožíva bohatá mytológia rôznych rás, z ktorej sa postupne odhaľoval rodokmeň vedúci až k Bilbovi, Frodovi, Gandalfovi či jeho rivalovi Sarumanovi. Samotný námet animovaného filmu Pán prsteňov: Vojna Rohirov sa objavuje na jedenástich stranách v knihe Pán Prsteňov: Dve veže ako zmienka o udalostiach, ktoré zohrali kľúčovú úlohu v zjednotení znepriatelených ľudských rás. Tým sa rozšírila interpretácia nedopovedaného príbehu o hrdinoch, zradcoch a legendárnej bitke.
„Autor sa stal vlastným výtvorom, čo nedáva zmysel…“ hovorí postava profesora Nervóznika v animovanom filme Dino Diplodok. Tento film si diváka môže získať svojou originalitou – metafikciou o tvorivosti – aj ihravosťou. Fantázii sa medze nekladú. Dino Diplodok je animovaná snímka a skúma ideu hľadania vnútorného dieťaťa – velebí nekonečný potenciál fantázie ako ten najúčinnejší nástroj sebavyjadrenia.
Ben musí schudnúť, aby získal priazeň spolužiačky Klárky. Ako to urobiť, keď miluje jedlo a varenie? Je to bystrý tínedžer. V škole hádže trefné poznámky, páli mu to a nemusí sa nič bifliť. Má hudobný talent, píše texty pre kapelu, rád varí. A keďže tie jedlá aj veľmi rád ochutnáva, akosi sa celý zväčšuje. Čo s tým? Aktuálnu otázku detskej […]
Medzi vyše 140 celovečernými filmami, ktoré ponúkne 75. ročník festivalu Berlinale v štandardných sekciách bude aj česko-slovensko-slovinsko-francúzska animovaná bábková snímka Príbehy z čarovnej záhrady. Jej slovenskými koproducentami sú spoločnosť Artichoke a STVR.
Mačacia odysea je krásna aj bez slov. Hovorí o apokalyptickom príbehu plnom zásadných podobenstiev o súčasnej dobe.
„Mal som asi štyri alebo päť rokov, keď som prvýkrát videl kreslený film. Tak ma to fascinovalo, že som si povedal, presne toto budem robiť,“ spomína Ivan Popovič. Výtvarník a filmár, ktorý 16. októbra oslávil osemdesiate narodeniny, svoje detské predsavzatie naplnil mierou vrchovatou.
Päť krátkych filmov z bohatej animovanej tvorby Viktora Kubala sa tento mesiac premietne na medzinárodnom filmovom festivale Kaohsiung Film Festival. Podujatie, ktoré je najväčšou medzinárodnou platformou pre krátke filmy na Taiwane, sa uskutoční v termíne od 12. do 27. októbra a klasická slovenská kinematografia bude v jeho programe zastúpená už po druhýkrát.
Dokumentárna esej Lapilli režisérky Pauly Ďurinovej, ktorý produkovala spoločnosť guča films, bude uvedená na Medzinárodnom festivale dokumentárneho a animovaného filmu Dok Leipzig v sekcii Camera Lucida, zameranej na dokumenty spochybňujúce kinematografické konvencie.